Start Wybrane z "Wieści"
Wybrane spod KIL-a
Reaktywacja "Wieści spod KIL'A"
Wpisany przez Jerzy Łącki   
piątek, 10 października 2014 21:42

Wieści

Pobierz nowy numer 05_2014 "Wieści spod KIL'a" >>
Pobierz nowy numer 05_2014 "Wieści spod KIL'a" >>

Z wielką radością witamy, wznowione przez kolegów z Koła Inteligencji Ludowej przy ZP PSL w Tarnowie „Wieści spod KIL’a”.  Zamiast oficjalnego powitania oddam głos  autorom  reaktywowanych  „Wieści”.  Słowo wstępne do nowych „Wieści” autorstwa Jerzego Łąckiego najlepiej wyjaśni  istotę sprawy.

„Koleżanki i Koledzy!

Oddajemy dzisiaj do Waszych rąk (a właściwie oczu) pierwszy numer nieregularnika „Wieści spod KIL’A”. Nazwa nawiązuje do wydawanego przed laty w Krakowie tygodnika ludowcowego „Wieści” i skrótu nazwy Koła Inteligencji Ludowej, który jest wydawcą nieregularnika. A kil, wiadomo, stanowi podstawę każdej solidnej jednostki utrzymującej się na wodzie. Nie jest to megalomania- wszak koła stanowią podstawę struktur Polskiego Stronnictwa Ludowego, któremu chcemy wiernie służyć, prezentując głównie niezależne poglądy. Liczymy na Waszą współpracę i przesyłanie własnych uwag i przemyśleń.”

Więcej…
 
Ostatnie Wieści Spod KIL-a
Wpisany przez Administrator   
środa, 30 kwietnia 2014 21:39

Pan Jerzy Jabłoński


Odszedł od nas Prezes Koła Inteligencji Ludowej z Tarnowa, Kolega Jerzy Jabłoński. Nie spotkałem się nigdy z Jerzym osobiście, ale był mi bliskim człowiekiem. Do polityki, która coraz bardziej staje się odległa od zwykłego człowieka, starał się wprowadzać element ludzki. Z wielką radością na naszej stronie internetowej, umieszczaliśmy "Wieści Spod KIL’A". Wnosiły dużo ożywienia do suchego języka polityki. Będzie nam bardzo brakowało Jerzego, jego przemyśleń, mądrych artykułów. Mam nadzieję, że znajdą się następcy, którzy podejmą to wartościowe dzieło Jerzego. Idee Koła Inteligencji Ludowej są mi bliskie, jako że sam pochodzę z ziemi Witosa, spod Tarnowa. Mój dziadek, jako wójt jednej ze wsi z okolic Tarnowa, współpracował kiedyś z Witosem wprowadzając w życie idee tego wielkiego przywódcy ruchu ludowego. Kolega Jerzy Jabłoński na zawsze, głęboko pozostanie w naszej pamięci!

Z wyrazami szacunku i współczucia dla rodziny Jerzego i jego znajomych, administrator strony PSL Jaworzno - Eugeniusz Janeczek

Poniżej już ostatnie "Wieści Spod KIL'A" ...

Więcej…
 
Gazeta Krakowska donosi ...
środa, 18 września 2013 10:46


Ulica Wiesława Wody w Tarnowie

Ulica imienia Wiesława Wody w Tarnowie

 
Na temat reformy emerytalnej ...
Wpisany przez Jan Hebda - KIL Tarnów   
piątek, 20 kwietnia 2012 11:01


CHICHOT LENINA

dr Jan HebdaOd pewnego czasu przez nasze media przewala się, niekiedy wręcz zaciekła i miejscami zupełnie irracjonalna, dyskusja na temat koniecznej reformy systemu emerytalnego. Z czysto biologicznych przyczyn ta sprawa osobiście mnie nie dotyczy, ponieważ dokonam swego żywota w tym systemie, w którym przeszedłem na emeryturę. Mimo tego dość uważnie śledzę przebieg tej dyskusji i w związku z tym uderzyły mnie w niej zwłaszcza dwie okoliczności.

Otóż, po pierwsze, szczególnie uderza mnie to, że tę nową ustawę, a raczej dopiero jej projekt najbardziej zaciekle atakują ci, których ona praktycznie nie obejmie. Już na oko widać, że atakujący proponowane rozwiązania posłowie oraz różni związkowi działacze w gruncie rzeczy chcą decydować za swoje młodsze dzieci i ogół wnuków. Zaś ci, których to bezpośrednio obejmie są prawie niezauważalni w tej ostrej niekiedy wymianie zdań. Powodów tego milczenia nie znam, a wytłumaczyć go sobie nie umiem, bo sam młody wiek to za mało, zwłaszcza że pierwsze objęte tą reformą roczniki, to dzisiaj dorośli i w pełni świadomi już ludzie.

Znacznie bardziej jednak intryguje mnie drugi aspekt tej sprawy, który próbuję oddać tytułem niniejszego artykułu. A jeszcze bardziej zdumiewa mnie to, ze w argumentacji strony forsującej te zmiany ten aspekt w ogóle się nie pojawia, zaś w moim przekonaniu wręcz się o to prosi. Owa argumentacja powinna się pojawić także dlatego, że w tej batalii o reformę systemu emerytalnego do rangi jej swoistego centrum została podniesiona sprawa referendum, natomiast proponowane w nim pytanie traktują jako taki właśnie chichot Lenina. Słowem- leninizm wiecznie żywy!

Więcej…
 
Strona 1 z 4