Start
Strona PSL Jaworzno
poniedziałek, 26 marca 2012 22:42


Klub Środowiskowy „Wega” MCKiS

O symbolach i władzy  państwowej

W świetlicy środowiskowej w Ciężkowocach - Wega24 marca w Klubie Środowiskowym „Wega” odbyły się kolejne 9. już zajęcia z cyklu „Multihistorie”, prowadzone przez Sebastiana Rodzika. Po dzielnych potyczkach z historią powszechną i historią Polski przyszedł czas aby zapoznać uczestników z tematyką obywatelską.

IV- VI klasa szkoły podstawowej to odpowiedni moment na budowanie tożsamości narodowej i zaszczepienie w młodych ludziach ziarna patriotyzmu. Właśnie z tych powodów prowadzący- przy aktywnym współudziale młodzieży- w oparciu o Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 2007 r. (art. 28) zdefiniował podstawowe symbole narodowe: godło RP- wizerunek orła białego w koronie na czerwonym polu, barwy RP- kolor biały i czerwony oraz hymn RP- Mazurek Dąbrowskiego. Nie mogło zabraknąć przy tym ubarwiających spotkanie ciekawostek, które przykuwają uwagę najmłodszych. Młodzież poznała również inne symbole kojarzone z Polską.

Więcej…
 
Dyskusja nad reformą emerytalną
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 25 marca 2012 13:26


zafrasowane miny poltyków z portalu "wpolityce.pl"Kto kogo?

Problemy z którymi  zmierza się koalicja rządowa nie są prostymi do rozwiązania ani łatwymi. Dotyczą bowiem trudnych do zbadania i przewidzenia sytuacji, nawet na kilkadziesiąt lat do przodu. Niektóre stacje telewizyjne, czy pojedynczy dziennikarze nie ułatwiają dyskusji nad tymi problemami. Część z nich wietrząc sensacje, przedstawia trudną dyskusję na temat ustawy emerytalnej wręcz w kategoriach zaciętej walki wewnątrz koalicji, jako zmaganie się Waldemara Pawlaka z Donaldem Tuskiem. Dyskusja w niektórych mediach dotyczy tego kto jest górą, kto komu trzasnął drzwiami. Straszy się także rodaków rozłamem w rządzie i wróży rychły rozpad koalicji. Urządza się czasem badania kto przewiduje taki rozpad, a kto nie. Warto jednak przedstawiać sprawy jako nasz wspólny problem, którego rozwiązanie jest konieczne, może nie jutro ale w najbliższym możliwym czasie. Nie są to tylko problemy PO i PSL, Tuska, Pawlaka, Kosiniaka-Kamysza i innych przedstawicieli rządu ale nas wszystkich, Polaków. Muszą się ustosunkować do nich wszyscy Polacy i podjąć mądrą wyważoną decyzję, której skutki przecież ich będą dotyczyły. Byłoby dobrze aby media to ułatwiały, organizując dyskusję nad problemami, które trzeba rozwiązać. Trzeba przyznać, co budzi optymizm, że duża część mediów w coraz większym stopniu wychodzi naprzeciw, organizując ciekawe debaty telewizyjne, internetowe, prasowe. Cieszy także mądre podejście do dyskutowanych Minister Władysław Kosiniak-Kamysz -www.tvp.pl/krakowproblemów niektórych liderów partii opozycyjnych, którzy zamiast jątrzyć i wykorzystywać sytuację, starają się przedstawiać problemy we właściwych wymiarach. Takie podejście w naszej polityce bywało do tej pory rzadkością.

Więcej…
 
KAMPANIA W PSL
Wpisany przez Jerzy Jabłoński   
środa, 14 marca 2012 22:41

Motto na tegoroczną Kampanię sprawozdawczo- wyborczą:

„Twórzcie i wzmacniajcie swoją organizację i polegajcie na niej.

Gromada zgodna i rozumna to dopiero wielki naprawdę człowiek”

W. Witos po objęciu prezesury SL po powrocie z emigracji;

Do wszystkich ludowców; „Zielony Sztandar”, nr 22 z 28.V.1939 r

 

 

 

 

 

PIERWSZY W KRAJU POWIATOWY ZJAZD DELEGATÓW

ZARZĄDU GRODZKIEGO W KATOWICACH

Zarząd PSL Katowice

Stary- nowy” Prezes Zarządu Grodzkiego w otoczeniu nowo wybranego Zarządu.

Katowice

Każde środowisko działania Polskiego Stronnictwa Ludowego na swoją specyfikę, która go wyróżnia wśród innych. Cała śląska organizacja PSL budzić musi podziw dla utrzymania w jedności tak zróżnicowanej kulturowo i gospodarczo wojewódzkiej organizacji. Od turystycznych Ziem Żywieckiej i Cieszyńskiej na południu, po rolniczą część zagłębiowsko- częstochowską w północnej części województwa. Pas środkowy zajmują duże aglomeracje miejskie, wśród których Powiatowy Zarząd Grodzki w Katowicach zajmuje poczesne miejsce. Podziw należy się obecnemu na Zjeździe Prezesowi Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego  Marianowi Ormańcowi, który od lat pełni tą funkcję, za umiejętne kierowanie tak zróżnicowaną organizacją. Skład wybranego Zarządu jest typowy dla dużego, śląskiego środowiska. Zasiadają w nim przedstawiciele nauki, przemysłu, biznesu i medycyny.

Prezydium Zjazdu

Prezydium Zjazdu. Drugi od lewej „nowy- stary” Prezes Leszek Boniewski, trzeci od lewej Marian Ormaniec- Prezes ZW PSL w Katowicach.

Leszek Boniewski

 

 

 

 

 

 

 

Prezes Zarządu PSL w Katowicach Leszek Boniewski (zdjęcie obok) jest mieszkańcem Katowic. Pełni szereg odpowiedzialnych funkcji, m.in. Przewodniczącego Rady Osiedla ks. Franciszka  Ścigały, członka Rady Nadzorczej Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, jest przedstawicielem  tejże Rady w kolegium redakcyjnym czasopisma "Wspólne Sprawy". Ławnik sądu rejonowego w Tarnowskich Górach.

Czytaj także na śląskiej stronie PSL

Na podstawie korespondencji L. Boniewskiego- Jerzy Jabłoński. KIL Tarnów 
Multihistorie w WEDZE
poniedziałek, 12 marca 2012 23:26


Dlaczego wojna?

8 spotkanie - Sebastian Rodzik„Wielki kryzys, nacjonalizm i szowinizm jako przyczyny World War II”- tak brzmiał tytuł ósmego odcinka zmagań młodych pasjonatów historii z cyklu „Multihistorie”, organizowanych przez Klub Środowiskowy ”Wega”, a prowadzonych przez Sebastiana Rodzik, które rozpoczęły się  w sobotę 10 marca, jak zwykle tuż przed południem.

Tym razem najmłodsi badacze historii podjęli wyzwanie zmierzenia się z przyczynami drugiej wojny światowej. Nacechowane licznymi dygresjami i ciekawostkami spotkanie, okraszone wieloma zdjęciami i materiałami filmowymi prezentowanymi na ekranie, prowadzone w formie multimedialnego konwersatorium, rozpoczęło się słynną myślą niemieckiego teoretyka wojny Ericha Ludendorffa „Polityka to sposób prowadzenia wojny, a pokój stanowi jedynie krótki czas pomiędzy kolejnymi wojnami”.

Więcej…
 
Wpisany przez Eugeniusz Janeczek   
sobota, 10 marca 2012 01:03


Wiele się dzieje w „Betlejem”

Ksiądz Mirosław ToszaWiększość z nas jaworznian wie, że w dzielnicy Dąbrowa Narodowa w Jaworznie mieści się siedziba Wspólnoty Betlejem. Mieszkańcy Wspólnoty z księdzem Mirosławem Toszą podejmują się szeregu ciekawych inicjatyw. Ostatnio dom Wspólnoty przy ulicy Długiej 16, staje się otwarty dla wszystkich, organizuje interesujące imprezy dla swoich sympatyków i przyjaciół z zewnątrz. O działalności Wspólnoty Betlejem i o księdzu Mirosławie napisano już dużo.  Szczególnie w ubiegłym roku 2010, kiedy to ksiądz Mirosław został wybrany przez internautów Jaworzna człowiekiem roku. Znana jaworznicka dziennikarka Anna Zielonka z Dziennika Zachodniego na portalu Jaworzno Nasze Miasto (Ks. Mirosław Tosza, jaworznicki Człowiek Roku 2011 ... z Betlejem) pisze: „Mieszkańcy i sympatycy Betlejem już trzykrotnie byli na pielgrzymkach rowerowych w Ziemi Świętej, Watykanie i Grecji. Rok temu biegli w maratonie na Malcie, by uzbierać pieniądze dla chorego Filipka Glinieckiego. Organizują spotkania z cyklu "Dom z kulturą" i Rodzinne Świętowanie Niedzieli i inne ciekawe akcje”.

Na początku marca 2012 roku w Domu Wspólnoty miały miejsce dwa ciekawe wydarzenia artystyczne. W dniu 8 marca odbył się koncert Lidki Pospieszalskiej. Natomiast dzień później została otwarta wystawa fotograficzna znanego polskiego fotografika Macieja Cieślaka. Obydwa wydarzenia pozostawiły po sobie niezapomniane wrażenia wśród licznie Lidka Pospieszalska z zespołemzgromadzonych gości. Anna Zielonka na poprzednio wymienionym portalu (Lidka Pospieszalska z zespołem wystąpiła w Jaworznie) daje jednoznaczną recenzję koncertu: „Koncert Lidii Pospieszalskiej i jej zespołu był prawdziwą ucztą muzyczną. Wykonawcy po prostu zamieniają się w muzykę”

 

 

Zdjęcie - Anna Zielonka


Więcej…
 
wtorek, 06 marca 2012 09:54

Dziennik Zachodni


Piechociński: Zarzuty po katastrofie w Szczekocinach odbieram z pokorą

Janusz PiechocińskiZarzuty wobec polityków pojawiające się po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami odbieram z pokorą - mówił w poniedziałek w Sosnowcu poseł Janusz Piechociński (PSL). Ocenił, że wśród działań naprawczych konieczne jest m.in. przywrócenie techników kolejowych.

Szef sejmowej komisji infrastruktury był pytany przez dziennikarzy, jak przyjmuje pojawiające się po sobotniej katastrofie zarzuty wobec polityków dotyczące zaniedbań w restrukturyzacji polskiej kolei.

- Odbieram je z pokorą dlatego, że prawdą jest przecież, że polska kolej restrukturyzowała się sama przy bardzo nikłym wsparciu ze strony finansów publicznych.Na dobrą sprawę proces jej modernizacji zaczął się z opóźnieniem po wejściu polskiej kolei i Polski do UE, i w dalszym ciągu - nawet na tle tego, co mamy na drogach krajowych - poziom zaangażowania środków publicznych jest ograniczony - powiedział poseł.

Więcej…
 
niedziela, 19 lutego 2012 09:25


PSL podtrzymuje swoje propozycje ws. emerytur i zamierza spłacić dług

Gazeta Wyborcza

Rada Naczelna PSL podtrzymuje propozycje ws. emerytur, odmienne niż rządowa propozycja stopniowego zrównywania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn na poziomie 67 lat. Nasz koalicjant ma nosa do polityki i liczymy, że zmieni zdanie - mówił Waldemar Pawlak.

Według lidera PSL, wcześniejsze doświadczenia współpracy PSL z PO wskazują, że udawało się wypracowywać kompromisowe propozycje - tak było np. w sprawie odprowadzania składek do Otwartych Funduszy Emerytalnych.

"Mówiono, że gdyby nie tamte zmiany, moglibyśmy być dziś w sytuacji Grecji" - zauważył europoseł PSL Jarosław Kalinowski, który razem z Pawlakiem uczestniczył w sobotniej konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Naczelnej PSL.
Więcej…
 
Przemysł potrzebuje specjalistów


NetTG.pl


Waldemar- Przedsiębiorcy coraz chętniej współpracują ze szkołami zawodowymi, pozyskując w ten sposób wykwalifikowanych pracowników - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas konferencji "Szkolnictwo zawodowe dla przemysłu" - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez resort gospodarki.

 

- MG otrzymuje sygnały od przedsiębiorców, że obecny system szkolnictwa nie spełnia potrzeb rynku pracy - powiedział wicepremier Pawlak w czasie spotkania z przedstawicielami firm i uczelni , które odbyło się się 24 lutego 2012 r. w Legnicy. W jego opinii receptą jest unowocześnienie systemu kształcenia zawodowego oraz powiązanie go z rynkiem pracy.

Więcej…
 
Reforma sądownictwa
Wpisany przez Gazeta Prawna   
środa, 08 lutego 2012 08:56


PSL mówi "nie" reorganizacji sądów, zgłasza kontrpropozycje

reforma sądownictwa

Przenoszenie do innych sądów spraw niewymagających osobistego stawiennictwa, możliwość czasowego delegowania sędziów do sądów, które mają problemy z terminowym rozpatrywaniem spraw - to niektóre z propozycji PSL, które mówi "nie" reorganizacji sądów rejonowych.

Przenoszenie do innych sądów spraw niewymagających osobistego stawiennictwa, możliwość czasowego delegowania sędziów do sądów, które mają problemy z terminowym rozpatrywaniem spraw - to niektóre z propozycji PSL, które mówi "nie" reorganizacji sądów rejonowych.
Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński poinformował na środowej konferencji prasowej, że ludowcy przygotowali już projekt zmian w tej sprawie, który w najbliższym czasie trafi do laski marszałkowskiej. Jak przekonywał, zmiany proponowane przez PSL pomogą skrócić okres oczekiwania na rozpatrywanie spraw - bez likwidacji poszczególnych sądów.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia212223następnaostatnia»

Strona 21 z 23
Polskie Stronnictwo Ludowe (Zarząd Powiatowy Jaworzno), telefon kontaktowy: 602307142